Diyaliz Nedir?

Diyaliz tedavi şeklinin hastalara birden çok uygulanma şekli bulunmaktadır. Bunlardan en çok tercih edileni koldan olurken diğer bir yöntem de boyundan ...

Diyaliz tedavi şeklinin hastalara birden çok uygulanma şekli bulunmaktadır. Bunlardan en çok tercih edileni koldan olurken diğer bir yöntem de boyundan uygulanmaktadır. Acil diyaliz gereken kişiler için atar ve toplar damarların yoğun olduğu boyun bölgesi tercih edilmektedir.

Damar yolu açılmak suretiyle uygulanan diyalizde, açılmış olan damar yolunun bir sonraki seansa kadar dikkatli bir şekilde korunması gerekmektedir. Düzenli olarak diyaliz alan hastalara her seferinde damar yolu açmak yerine bir damar yolunun kapaklı sistem ile korunarak kullanılması hastalar için daha uygundur.

Yaşamsal faaliyetlerin üremesi için vücuttaki kanın temiz olması ve böbreklerin sağlıklı bir şekilde görevlerini yerine getirmesi gerekmektedir. Aksi durum söz konusu olduğunda ise böbreklerin kanı yeterince temizleyememesi kişilerde pek çok hastalığı beraberinde getirmektedir.

Diyaliz makinesi de vücuttaki kanın kirli kalmaması, tuz ve yabancı maddelerden arındırılması işine yaramaktadır. İleri derecede böbrek hastaları ve böbreklerinin işlevini yitirmiş olan kişiler için uygulanan diyaliz artık hastaların kendi evlerinde de uygulanan bir tedavi şeklini almıştır. Diyalize girmesi gereken hastaların zor koşullarda hastaneye gitmelerine gerek kalmadan evlerine talep etmeleri mümkündür.

Diyalize bağlı kalınan süre boyunca hastalarda bazı yan etkiler görülmektedir. Diyaliz makinesi aracılığı ile vücuttaki kan miktarının azalması durumunda kansızlık ortaya çıkar ve bununla birlikte halsizlik ve düşük tansiyon gibi yan etkiler sıkça yaşanmaktadır. Özellikle haftada birkaç kez diyalize girme mecburiyeti olan kişilerde bu yan etkiler daha şiddetli şekilde görülmektedir. Bu tür yan etkilerin önüne geçmek için öncesinde enerji veren ve besleyici yiyecekler yemeye özen gösterilmelidir.
Ciltte görülen kaşıntı ise hastaların vücudunda biriken potasyum miktarından ileri gelmektedir. Ayrıca bacaklarda hissedilen kramp hissi de kanın temizlenmesi sırasında görülen yan etkilerden biridir. Böyle durumlar hakkında doktorun bilgilendirilmesi ve önerilerine kulak verilmesi diyaliz uygulamasının olumlu etkisini de artıracaktır.

Diyaliz Nedir?, petiton diyaliz nedir, nasıl yapılır, periton diyaliz merkezleri, böbrek ağrısı, böbreklerde kist, böbrek üstü bezleri, diyaliz merkezleri, Ataşehir, diyaliz merkezleri, diyaliz kursu, tıp merkezi, uzman diyaliz, yaşam diyaliz merkezi